راهاندازي 238 خانه فناوري اطلاعات و 287 ساب پورتال در محلات پايتخت 

معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري تهران گفت: شهرداري مي کوشد در فناوري اطلاعات و آي تي با راه اندازي خانه هاي آي تي در محلات، ظرفيتسازيهاي مناسب را براي حضور شهروندان در تمامي حوزههاي اجتماعي و فرهنگي به وجود آورد.   دکتر سيد محمد هادي ايازي در چهارمين جشنواره ساب پرتال هاي شهرداري تهران با بيان اين مطلب اظهار کرد: شهرداري تهران در بحث محلات شهر تهران طي 3 سال اخير توفيق يافته تا هيات امناي محلات، هيئت مديره محله، سراي محله، خانه هاي مختلف آموزشي فرهنگي و کانون هاي محلات را راهاندازي کند که در راستاي راه اندازي اين کانونها، روز جهاني ديابت، بزرگترين حلقه ديابت در روز سلامت در بوستان ولايت به طول 5/5 کيلومتر تشکيل شد. وي در ادامه با اشاره به اينکه با راهاندازي اين کانونها ظرفيت سازي شهر به نحو صحيح به انجام مي رسد تا شهروندان در حوزه هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي حضور داشته باشند گفت: در قالب جشنواره شمسه که بزرگترين رويداد فرهنگي، هنري سال جاري در شهر تهران به شمار مي آمد طي برگزاري 8 رشته، 150 هزار نفر به رقابت پرداخته و برترين ها معرفي شدند. معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري در بخش ديگري از سخنانش در خصوص احداث فناوري اطلاعات آي تي در سطح محلات شهر تهران اظهار کرد :  تعداد 238 خانه فناوري اطلاعات و 287 ساب پورتال فعال محله در سطح محلات راه اندازي شده که توسط 330 مدير فناوري اطلاعات در سطح محلات اداره مي شود. ايازي ادامه داد: مهمترين انتظار ما توسعه و تکميل خانه هاي آي تي ، تکميل ساب پورتال هاي محلات ، بهره برداري از شبکه هاي اجتماعي پايتخت (7 سامانه) و راهاندازي کانون هاي محله در سطح محلات است. وي خاطرنشان کرد: جشنواره شکوفا که به معناي شهروند کارآمد و فناوري اطلاعات است، در قالب 7 کانون و سامانه ها شکل ميگيرد که بخش کانونها شامل کانون رباتيک، کانون بازي يارانههاي، کانون توسعه مهارت ، کانون برنامه نويسي موبايل، کانون وبلاگ نويسي، کانون رسانه هاي ديجيتال و کانون طراحان گرافيکي است. ايازي اضافه کرد: سامانههاي جشنواره شکوفا نيز شامل نيم رخ محله، پژوهشگر محله، سامانه هم انديشي، سامانه تهران تيوب، سامانه گردشگري مجازي، سامانه خبر مکاني و سامانه دانشنامه محلات است.

محلا ت تهران وارد مرحله تکامل شده اند

در ادامه مراسم علي اصغر قائمي، مدير عامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران نيز اظهار داشت: در بحث ساب پورتالهاي شهري 5 مرحله توسعه دولت الکترونيک شامل مرحله ظهور، تکامل، تعامل، تراکنش و يکپارچگي در دستور کار قرار گرفته که شهرداري تهران در فضايي که براي محلات ايجاد کرده توانسته در اين امور به اقدامات مطلوبي دست بزند. وي ادامه داد: امروزه در شهرداري تهران در بحث شهرسازي، اجراي طرح تفصيلي اساس کار قرارداد که در اين راستا بايد خدمات به شکل آنلاين به انجام رسد که در بحث دولت الکترونيک تمام هم شهرداري اجراي اين مهم است.

 اخبار جشنواره قبلی پورتال اینترنتی شهرداری تهران

اعلام برگزیدگان جشنواره پورتال‌های اینترنتی شهرداری تهران

شهر مجازی > شهر‌ الکترونیک- گروه دانش و سلامت - فتانه انفرادی:
برگزیدگان چهارمین جشنواره ساب پورتال‌های شهرداری تهران و نخستین جشنواره ساب پورتال‌های محله‌های تهران، معرفی شدند.

در این مراسم که با حضور جمعی از شهرداران مناطق مختلف شهرداری و مدیران و دست اندرکاران ساب پورتال‌های شهرداری و محله‌های تهران برگزار شد، دکتر سید محمد هادی ایازی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، ابتدا به بیان سیاست‌های شهرداری تهران در زمینه مدیریت محله پرداخت و اظهارداشت: شهرداری تهران، در دوره مدیریت شهری متاثر از شرایط و اقتضائات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کلانشهر تهران و مطالبات شهروندان درسیاست‌ها و برنامه‌های خود مفاهیم جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی تبدیل شهرداری تهران از سازمان خدماتی به نهاد اجتماعی، تقویت نهادهای مردمی، مشارکت و نظارت شهروندان، تمرکززدایی و علاوه برآن، تدوین برنامه‌ها در مقیاس محلات و تثبیت شورایاری‌های محلات را برخی از مهم‌ترین این مفاهیم ذکر کرد.

دکتر ایازی در بخشی از سخنان خود، به فعالیت‌های شورای راهبردی فناوری اطلاعات اشاره کرد و تشکیل خانه‌های آی‌تی محلات، سامانه‌های محلات، پورتال‌های محلات و کانون‌های 7گانه را برخی از فعالیت‌های این شورا دانست.

وی به برخی از فعالیت‌های خانه‌های آی‌تی اشاره کرد و افزود: خانه های آی‌تی، در محلات شهر تهران، در قالب سراهای محله با هدف ایجاد شبکه الکترونیکی اجتماعی و فرهنگی فی‌مابین ایجاد شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در ادامه به فعالیت‌های کانون‌های خانه آی‌تی نیز اشاره کرد و آنها را شامل کانون‌های روباتیک، بازی‌های رایانه‌ای، توسعه مهارت‌های رایانه‌ای، طراحان گرافیگی، برنامه‌نویسی موبایل، وبلاگ‌نویسی و رسانه‌های دیجیتال ذکر کرد.

وی در ادامه تعداد محلات را 374 محله ذکر کرد و افزود: از این تعداد، در 238 محله، خانه‌های فناوری اطلاعات راه‌اندازی شده است و 287 محله نیز ساب‌پورتال فعال دارند.

ایازی به برگزاری جشنواره شکوفا (شهروند کارآمد و فناوری اطلاعات) در آینده نیز اشاره کرد و اظهارداشت: در این جشنواره، کانون‌های 7گانه یادشده، در قالب سامانه‌های نیمرخ محله، پژوهشگرمحله، هم‌اندیشی، تهران تیوب، گردشگری مجازی، خبر مکانی و دانشنامه محلات، با هم به رقابت می‌پردازند و از هم‌اکنون ستاد‌های اجرایی این جشنواره نیز برای هرچه بهتر برگزاری این جشنواره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

وی در پایان سخنان خود، توسعه و تکمیل خانه‌های آی‌تی در قالب سرای محله، تکمیل ساب پورتال‌های محلات، بهره‌برداری از سامانه مدیریت محله و راه‌اندازی کانون‌های 7گانه را از مهم‌ترین انتظارات معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ذکر کرد. در این مراسم، مهندس علی اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران نیز به اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در عصر حاضر اشاره کرد و گفت: سرعت تحولات فناوری اطلاعات در جهان امروز، خیره‌کننده است، به‌طوری که در حال حاضر، قریب به یک میلیارد کاربر ثبت شده در شبکه‌های اجتماعی مجازی وجود دارد که خود می‌توانند به‌عنوان یک کشور معرفی شوند.

در پایان این مراسم، برگزیدگان ساب پورتال‌های محله‌های شهر و ساب‌پورتال‌های شهرداری تهران اعلام شدند. براین اساس، محله‌های قنات کوثر از منطقه 4، دکتر هوشیار از منطقه 9، ازگل از منطقه یک، محمودیه از منطقه یک، نیاوران از منطقه یک، منیریه از منطقه 11، زرکش از منطقه 8، بروجرد دهقان از منطقه 15، کاشانک از منطقه یک و هاشم آباد از منطقه 15 شهرداری تهران، به‌ترتیب رتبه‌های یک تا 10 را به‌خوداختصاص دادند و شهرداری‌های مناطق 5، یک و 22 نیز به‌عنوان 3 منطقه برتر شناخته شدند.

در جشنواره ساب پورتال‌های محله‌های شهر تهران، 287 ساب پورتال محله، با هم به رقابت پرداختند. براساس گزارش هیأت داوران، در حوزه جشنواره ساب پورتال‌های شهرداری تهران در معیار تعاملی بودن، اداره کل امور مجامع سازمان‌ها و شرکت‌ها، در معیار اطلاع‌رسانی الکترونیک، شهرداری منطقه 22 و در معیار جامعیت محتوی، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، در معیار طراحی و کاربرپسندی، شهرداری منطقه 7 و در معیار پاسداشت خط و زبان فارسی، مؤسسه فناوران شهر، رتبه‌های اول در هر معیار را به‌دست آوردند. همچنین سازمان نوسازی شهر تهران، شهرداری منطقه 9 و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به‌عنوان ساب‌پورتال‌های قابل تقدیر با نگاه جامع شناخته شدند و رتبه برتر و جامع جشنواره نیز به معاونت مالی - اداری شهرداری تهران اختصاص یافت