شورایاری‌ها نهادهای محلی هستند که به‌تازگی (در دهه ۱۳۸۰ ) در ایران پدید آمده‌اند

شرح وظایف اعضای شورایاری

1- اعضاء شورایاری می‌بایست از قوانین و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران مطلع باشند تا مطالبات را با توجه به قوانین منتقل نمایند

۲- شناخت وضع موجود:

شورایاری‌های می‌بایست بانک اطلاعات محله را تشکیل بدهند و امکانات را شناسایی نمایند جمعیت ساکن منطقه را بشناسند که چه توانمندیها و چه مشکلاتی دارند

۳- فرهنگ‌سازی:

فرهنگ سازی مشارکت را توسعه می‌دهد، هزینه‌ها را کم می‌کند و از مشکلات اجرایی پروژه‌ها می‌کاهد و پروژه‌ها اثر گذار می‌شوند

۴- تعامل محله‌ها:

نقاط مشکل ساز محله اعتیاد نیازمندان و فرصتها و تهدیدها شناسایی و با استفاده از فرصتها تهدیدها کم اثر و رفع شوند بین محلات نیز تعامل باشد.

منشور اخلاقي – حرفه‌ايِ  اعضاي انجمن‌هاي معتمدين محلات شهر تهران (شوراياري ها)

اصل اول- وحدت، همدلي، گفتگو، تفاهم و همكاري با ساير اعضاي انجمن.

اصل دوم – اعتقاد به مشورت ،مشاركت در تصميم گيري ها.

اصل سوم – اجتناب از طرح مسائل تفرقه انگيز، خود محوري و تكروي و گروه گرايي مغاير بامنافع جمعي مردم محل.

اصل چهارم – ارتباط مستمر و مؤثر با مردم محله و همكاري متقابل با تشكل ها، خيريه‌ها و گروههاي فعال و معتمد محلي.

اصل پنجم – انسجام گروهي، هدفمندي، برنامه ريزي و طرح منطقي و قانونمند مطالبات با توجه به ظرفيت‌ها و امكانات موجود.

اصل ششم – اعمال نظم فردي، اجتماعي و تقسيم كار متوازن.

اصل هفتم – احساس مسؤوليت در قبال رأي مردم و اعتمادسازي نزد شهروندان.

اصل هشتم – اجتناب از بهره برداري سوء از موقعيت ايجاد شده به نفع مسائل شخصي و تقدم داشتن منافع محلي بر منافع فردي.

اصل نهم – پرسش­گري قانونمند از مسؤولين، پاسخگويي صادقانه به شهروندان و استقلال عمل.

اصل دهم – تلاش براي آباداني، پويايي و تعالي ديني، فرهنگي، اجتماعي و رفاهي محله.

مهمترين فعاليتهايي كه انجمن‌هاي معتمدين محلات(شوراياري ها) بايد در رأس امور خود قرار دهند:

1- شناسايي مسائل، مشكلات محله در حوزه‌هاي مختلف عمراني، فرهنگي، اجتماعي، خدماتي، اقتصادي، ورزشي، رفاهي و طبقه بندي آنها همچنين اعلام حداكثر ده مورد اولويت اول از مسائل ياد شده به ستاد اجرايي جهت پيگيري‌هاي لازم.

2- ارائه راه­حل‌هاي رفع مشكلات و نارسايي‌هاي ياد شده در محله به ستاد اجرايي با در نظر گرفتن امكانات و فرصتهاي موجود دو سطح:

الف- سطح خُرد: ارائه هر گونه راه حل جهت حل مسائل و مشكلات، مي‌بايست پيشنهادي مبتني بر تعيين سهم مشاركت اجتماعي مردم محله، در حل مسائل ياد شده را در بر داشته باشد.

ب- سطح كلان: ارائه هر گونه راه كار در حل مشكلات مذكور در هر محله، مي‌بايست پيشنهاد مبتني بر تعيين سهم تعامل دستگاههاي اجرايي ذيربط در حل مسائل و مشكلات ياد شده را در برداشته باشد.

3- پيگيري مكاتبات اعلامي ستاد هماهنگي شوراياري‌هاي شوراي اسلامي شهر تهران به ستاد مشاركت‌هاي اجتماعي هر منطقه و يا ساير دستگاههاي اجرايي ذيربط در خصوص مشكلات و راه حل‌هاي ارائه شده توسط انجمن‌هاي معتمدين محلات (شوراياري).

4- همكاري جدي با كليه دستگاههاي اجرايي مسؤول در سطح محلات جهت رفع مشكلات و نارسايي‌هاي مربوطه براساس ظرفيت‌ها و امكانات موجود.

مصاديق بي‌انضباطي معتمدين محلات (شوراياري ها)

1- سهل انگاري در انجام وظايف تعيين شده براساس اساسنامه شوراياري.

2- ارتكاب هرگونه عملي كه موجب اختلال و بي نظمي در جلسات شوراياري گردد.

3- هرگونه سوء استفاده از موقعيت فراهم شده در شوراياري، اعم از: بهره برداري شخصي، گروهي، سياسي و حزبي.

4- جعل اسناد شوراياري و سوء استفاده از مهر، سربرگ و كارت عضويت شوراياري.

5- سهل انگاري در حفظ اموال شوراياري و استفاده نابجا از اعتبارات مالي شوراياري.

6- اعمال نفوذ در شهرداري يا سازمانهاي ديگر

7- ارتكاب اعمالي كه منجر به محكوميت عضو در مجامع قانوني گرديده و اين محكوميت منجر به محروميت از فعاليت اجتماعي شود.

  

قدردانی چمران از عملکرد شورایاری محله جوادیه

رئیس شورای شهر تهران از عملکرد شورایاری محله جوادیه مبنی بر پیگیری دسترسی محلی مردم از پل جوادیه به میدان راه‌آهن، قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر و اعضای شورایاری محله جوادیه به همراه معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 16 و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و ائمه جماعات به منظور طرح پیشنهادات و مشکلات محله خود در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران حضور پیدا کردند.

مهندس مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز ضمن قدردانی از عملکرد شورایاری محله جوادیه مبنی بر پیگیری دسترسی محلی مردم از پل جوادیه به میدان راه‌آهن، اختصاص ردیف بودجه جهت توسعه فضای فرهنگی و ورزشی را مورد تاکید قرار داد.

در این جلسه  ناصر اصغرزاده دبیر و رئیس هیئت امنای محله جوادیه ضمن گزارش عملکرد حوزه خدمات شهری، فنی و ترافیک، و حوزه فرهنگی و اجتماعی، خواسته‌های اساسی مردم را در خصوص دسترسی محلی به میدان راه‌آهن در حوزه‌ پل کابلی جوادیه، توسعه سرانه‌ فضای سبز و تقویت امکانات فرهنگی و اجتماعی، تعیین تکلیف سینماهای واقع در محله جوادیه وهمچنین نحوه‌ بهره‌مندی ساکنان جوادیه را از پارک ولایت و دیگر اماکن تفریحی و سرگرمی مطرح کرد.

                  

شورایاری محله جوادیه از شهردار منطقه 16 تقدیر بعمل آورد

جارپرس:مهندس سید محسن اسدی شهردار منطقه 16 به همراه معاونین ، مدیران منطقه و اعضاء شورایاری محله  طی بازدیدی 4ساعته از سطح ناحیه یک و محله جوادیه از نزدیک در جریان روند فعالیت ها و اقدامات انجام شده و پروژه های در دست اجراقرار گرفتند.

به گزارش جارپرس از روابط عمومی شهرداری منطقه 16 مهندس سید محسن اسدی شهردار منطقه تغییرات خوب و موثر در حوزه خدمات شهری و نظافت معابر را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به در پیش بودن نوروز  باید این روند در تمامی سطح نواحی ششگانه  ادامه دار باشد تا جلب رضایت شهروندان را بهمراه داشته  و از نظر نظافت در سطح معابر ومحلات با مشکلی روبرو نباشیم.

وی  اقدامات انجام گرفته  در حوزه های مختلف شهری ناحیه یک  را  خوب ارزیابی کرد و افزود:   معایب و نواقص به جا مانده باید با قدرت و همت تمامی مسئولین ناحیه با سرعت و دقت لازمه برطرف شود.

شهردار منطقه 16 به اجرای طرح کلی  20 متری جوادیه  اشاره کرد و خاطرنشان کرد این طرح در جهت بهبود و ارتقاء سطح کیفی  شهروندان جوادیه با سرعت پیگیری و به اجرا در خواهد آمد.

سید محسن اسدی شهردار منطقه 16 کمبود و محدودیت فضای سبز در محله جوادیه را مورد توجه قرار داد و افزود فاز دوم بوستان قاصدک آغاز و به سرعت جهت بهرمندی شهروندان این محله به اتمام خواهد رسید.

لازم  به اشاره است  در جلسه ای که پس از بازدید میدانی در دفتر ناحیه یک برگزار شد  اعضاء شورایاری محله جوادیه  به پاس یک سال تلاش های ارزنده در ارائه خدمات به شهروندان محله از مهندس سید محسن اسدی شهردار منطقه 16، مهندس محمد طالبی شهردار ناحیه یک  با اهداءلوح سپاس تقدیر و تشکر بعمل آورند.

شهردار منطقه 16 پس از این مراسم و با تقدر و تشکر از همیاری و همکاری شورایاران گفت:  تمامی اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در سطح منطقه در جهت رفاه و آسایش شهروندان است و با وفاق و همدلی در جهت داشتن منطقه ای زیبا،پویا و آباد ، مطابق با ایده آلهای شهری و با هدف حل و فصل بهینه مشکلات شهری و جلب رضایت شهروندان گام بر می داریم

اسامی شورایاری محله جوادیه


آدرس شورایاری محله جوادیه
نشاني دفتر شوراياري : ميدان بهمن ، اتوبان تندگويان ، جنب راهنمايي و رانندگي ، دارالقرآن امام حسن مجتبي